Eğitimde Teknoloji Kullanımının Önemi

Eğitimde Teknoloji Kullanımının Önemi


Akıllı tahtalar, eğitimde teknoloji kullanımının akla ilk gelen örneği olabilir. Bu uygulamanın amacı, eğitim olanaklarına sınıf dışında da ulaşmak. Günümüzde saniyeler içerisinde tüm bilgileri parmağımızın ucuna getirebildiğimiz bir ortamda, anlık bilgi erişimi oldukça önemli. Öğrencilerin öğrenme süreçlerinin sınıf ortamında kısıtlanmaması da sürecin verimliliğini arttırmaya yardımcı oluyor. Yapılan anketlerde de görüleceği üzere öğrenciler, akıllı tahta ile işlenen dersleri daha iyi anlıyorlar. Görüntü ve ses öğrencilerin ilgisini çekiyor ve beyni uyarıyor. Bu şekilde de pozitif bir öğrenim gerçekleşmiş oluyor. Akıllı tahtalar ile öğrencilerin de daha rahat sunum hazırladığı bir gerçek. Geçtiğimiz yıllarda defterde okuduklarını ezberleyerek sunum yapan öğrenciler, artık teknolojinin nimetlerinden faydalanabilmekte ve sunumlarını daha iyi yapabilmekteler.


Değişen Beklentiler

Teknolojinin hayatımızın her alanına olduğu gibi eğitime entegre edilmesi de değişen beklentilerle ilgili. Öğrenciler, uzun ve tek taraflı bilgi aktarımı olan süreçlere pek sıcak bakmıyor. Daha ziyade öğretmen ve öğrenci katılımının desteklendiği eğitim yöntemleri önem kazanıyor. Bu yöntemler ise teknoloji destekli olarak sunuluyor. Örneğin, öğrencinin gelişimini takip edebildiği ve sürekli geri bildirim sağlayan bir öğrenme uygulaması, değişen beklentileri karşılama konusunda etkili bir yöntem sunuyor.


Yaratıcı Öğrenme Süreçleri

Robot yapımı, kodlama, temel araç tasarımı gibi yöntemler, öğrencilerin yaratıcı süreçlerini destekliyor. Ayrıca teknolojiden bu şekilde faydalanmak, geleneksel öğrenme yöntemlerinin aksine öğrencilerin öğrenme sürecine dahil olmasına yardımcı oluyor. Derslerde yapılan kodlama aktiviteleri öğrencinin analitik zekasının gelişimine yardım ederken tasarım içerikli aktiviteler de öğrencinin görsel zekasını ilerletiyor. Aynı zamanda ülkemizde son 4-5 yılda hızla artış gösteren maker felsefesinin okul etkinliklerine hatta müfredata girmesiyle öğrencileri pasif durumdan aktif duruma getiren öğrenme süreçleri ortaya çıkarıyor.


Eğitimde Teknoloji ile Neler Başarılabilir?

Eğitimde teknoloji kullanımı, doğru stratejiler izlenirse çocuklara farklı faydalar sağlayacak. Bu faydalardan en önemlisi ise çocuk yaşta kazanılan analitik düşünce ve problem çözme becerisi. Gelecekte teknolojinin hayatımızın her alanına daha da fazla nüfuz edeceğini düşünürsek, çocukları bu gelecek için şimdiden hazırlamak verimli bir eğitim süreci geçirmelerine yardımcı olur.


Kaynak : https://web.makersturkiye.com/egitimde-teknoloji-kullaniminin-onemi/